Takva sudbina strefila je, na žalost i Sandžačke igre.
Sve je krenulo zorom, od samog početka. Termin je dva puta odlagan zbog neodgovornosti organizatora, ali su se Igre morale organizirati, po nalogu Ugljanina i Ljajića, kako-tako.
Da zlo bude još veće, na jedan dan prije otvaranja 45. Sandžačkih igara, nije se znao sinopsis, ne cijelih, već prvog dana takmičenja – pa čak i otvaranja. Mediji su imali prilike da saznaju termin otvaranja tek na sam dan otvaranja u jutarnjim časovima.
Sve što se do tada znalo – jeste da se igre moraju organizirati, da ih funkcioneri i aktivisti SDA i SDP moraju zajedno odraditi, a da se na otvaranju obavezno moraju obratiti Ugljanin i Biševac.
Marketinška najava i promocija Sandžačkih igara je također bila poižavajuća, a samo otvaranje i posjeta na otvorenju – malo je reći katastrofalna.
Nekada, sandžačke igre su imale mnogo veći značaj i snagu. Sandžaku su Sandžačke igre potrebne, ali ih treba ozbiljno organizovati.
Najmanje godinu dana unaprijed se priprema jedna manifestacija poput Sandžačkih igara ukoliko se želi sve organizovati kako treba. Ne zaslužuju građani sandžačkih gradova, kao ni svi učesnici ovakav, amaterski pristup, da se igre pripremaju svega mjesec dana prije održavanja i da se datum samog održavanja igara pomjera dva puta. Sandžačke igre treba da budu naš ponos, slika zdrave omladine i ozbiljnih organizatora, a ovako – vidjećemo.
U nastavku se vidi kakav je bio bilans prethodnih igara, pa pitamo organizatore ovogodišnjih igara da li će imati hrabrosti da unesu podatke za 2018. godinu. Prema medijskim izvještajima na ovogodišnjim Sandžačkim igrama učestvuje 500 takmičara iz 26 gradova, međutim, na terenu čini se da je i ta mala brojka znatno manja.
Sportistima svako dobro i sportsku sreću želimo, a neozbiljnim organizatorima da dobiju ono što zaslužuju.
- Sandžačke Igre u brojkama – Novi Pazar 2001.
Na 38. Sandžačkim igrama učestvovao je 1.231 takmičar iz 21 grada učesnika.
Najbrojnija ekipa na Igrama je bila ekipa grada domaćina Novog Pazara sa ukupno 238 takmičara.
Na Igrama su se prvi put pojavile ekipe Aleksinca, Vitomirice, Čačka, Vrnjačke Banje, Raške, Trstenika, Kruševca, Ankare, Istambula, Udruženja prijatelja Sandžaka iz Osnabrucka (Njemačka), te ekipa iz Beča.
Medalje na 38. Sandžačkim igrama su osvajali takmičari iz 12 gradova učesnika a po broju osvojenih medalja najuspješnija je ekipa Novog Pazara (61 medalja), pa onda Sjenica (46 medalja) i Tutin (14 medalja).
Najuspješniji takmičar i najbolji sportista 38. Sandžačkih igara je Nedžad Baltić, mladi atletičar iz Sjenice, koji je osvojio 5 zlatnih medalja (100 m, 200 m, 400 m, štafeta 4 X 100 m, skok u dalj).
Najbolja sportistkinja 38. Sandžačkih igara je Azra Vrcić, atletičarka iz Sjenice, osvajačica 3 zlatne (200 m, štafeta 4 X 100 m, skok u dalj) i 2 srebrne medalje (100 m i skok u vis).
- Sandžačke igre u brojkama – Tutin 2002.
Ekipa Bužima iz Unsko-Sanskog kantona u Bosni i Hercegovini po prvi put učestvuje na Sandžačkim igrama u Tutinu. Vođa ekipe je bio Senad Krupić. Ekipa je brojala 7 članova u disciplinama streljaštvo i stoni tenis.
Ekipa Brisela je tada prevalila put od 2.200 kilometara da bi po prvi put učestvovala na Sandžačkim igrama. Ekspedicija iz Brisela brojala je 23 člana i to fudbalska i stonoteniska ekipa. Vođa ekipe bio je Šaćirović Mehmedin koji je ujedno i jedan od vlasnika i osnivača Fudbalskog kluba “Sandžak” iz Brisela.
Učesnici Sandžačkih igara su bili i momci i djevojke iz Bajine Bašte. Ekipa je brojala 38 članova u sljedećim disciplinama: fudbal, karate, streljaštvo i atletika. Vođa ekipe je predsjednik Sportskog saveza Bajine Bašte, Stamenić Mićo.
Zvijezde ove ekipe bili su karatisti Nedeljko Ordagić, Dragan Radovanović i Ilija Jašić
Ekipa Bijelog Polja je po ko zna koji put poslala svoje takmičare na Sandžačke igre. Ekipu na čijem je čelu profesor Gušmirović Ferid – Džof, inače osvajač srebrne medalje 1977. u Novom Pazaru u disciplini 4x100m, brojala je 10 članova u 3 discipline: plivanje, ribolov i biciklizam.
Učesnik 39. Sandzačkih igara je bila i ekipa Skoplja. Ekipu su činila 57 takmičara u sljedećim disciplinama: odbojka, šah, karate i plivanje. Vođa ekipe je Safet Kačar.
Po prvi put na tadašnjim Sandžačkim igrama je bila i ekipa iz Prizrena koja je brojala 18 takmičara u 3 discipline: rukomet, šah i stoni tenis. Na čelu ekipe Prizrena je prof. dr. Meta Mehmed.
Na čelu ekipe iz Sjenice od 140 takmičara u svim disciplinama bio je apsolutni rekorder u plivanju i legenda Sandžačkih igara Mirsad Hodžić.
Jedna od najuspješnijih ekipa na tim Sandžačkim igrama bila je ekipa Priboja čija ekspedicija brojila 113 članova, od toga 10 muških i 2 ženske ekipe u 12 sportskih disciplina.
Ekipa domaćina je imala ekspediciju od 150 takmičara u skoro svim disciplinama. Na čelu Ekipe je prof. Jusuf Sinanović.
- Sandžačke igre – Sjenica 2003.
Svečanim defileom rekordnih 2045 sportista iz 28 gradova Sandžaka, Srbije, Crne Gore, Vojvodine, Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije, Turske, Slovenije, Danske, Austrije i Belgije, u Sjenici su održane su jubilarne 40. Sandžačke igre.
Sandžak PRESS