Svjedočimo ovih dana da je u fokusu najava promjene aktualne koalcije SPP-SDA u Bošnjačkom nacionalnom vijeću (BNV) i formiranje nove SDP-SDA, kolokvijano nazivane „kijamet koalicije“ zbog izjave Ugljanina prilikom potpisivanja prve koalicije između ove dvije partije.
Sjećam se dana kada je sklapana ova koalicija. Iako sam bio vrlo suzdražn kakav će to efekat imati, moram priznati da je koalicija SPP sa SDA dala pozitivan efekat: Prekinut je kontinuitet nemogućnosti koaliranja ove dvije stranke; Napravljen je dogovor zauzimanja nulte pozicije oko Islamske zajednice; Stvoreni preduslovi za smjenu vlasti u Novom Pazaru; Oduševljenje naroda, pogotovo privrednika koji trpe pritiske aktuelne vlasti. Ovo su samo neke od pozitivnih efekata.
Naravno bilo je i onih negativnih, ali mnogo manje. Neki visoki funkcioneri SPP su napustili tu stranku pod obrazloženjem te koalicije – što je opet bio samo prividni a ne suštinski razlog.
Nakon, najblaže rečeno, prekrajanja izborne volje, čemu smo svi svjedočili, a što u prvom mahu nije dobilo svoj sudski epilog, koalicija je počela dobivati prve pukotine.
No, kako pravni proces na rezultate još uvijek traje, najavljenom koalicijom SDP-SDA u BNV-u koja bi se očekivano prelila na Skupštinu Grada Novog Pazara, i formalno bi bila stavljena tačka na moguće obaranje aktuelne većine u Novom Pazaru, a možda i na moguće Bošnjačko jedinstvo koje se SDA toliko klela.
Formalni razlozi za rušenje koalicije SPP-SDA u BNV-u, odnosno smjenu predsjednice dr. Misale Pramenković, su površni i netačni, ali prije svega nisu nezakoniti. Zapravo navedeni razlozi za smjenu su najbolje priznanje radu predsjednice dr. Misale Pramenković, jer očigledno nisu imali konkretan razlog/grešku koju bi joj spičitali.
Interesantno je da zahtjev za smjenu potpisuju viječnici SDP koji su na sva zvona hvalili dr. Misalu kao predsjednicu BNV, a u internim komunikacijama žalili što zbog političkog naloga nisu mogli da glasaju za nju. To samo potvrđuje da su navedeni razlozi za smjenu netačni.
Stvari treba nazvati svojim imenom, i ne treba političke interese pokrivati navodnim nacionalnim interesima i njihovom ugroženošću. Jer politički interesi su legitimni, nisu zabranjeni, samo treba muški stati iza njih, a ne kriti se iza izgovora „velikih nacionalnih interesa“.
Suštinski razlozi za pucanje koalicije su, po meni – nekom ko je izbliza pratio dešavanja u BNV-u, politička kombinatorika SDA i SDP izvan vijeća, te prijedlog za sistematizaciju radnih mjesta i reformu rada BNV-a koju još uvijek aktualna predsjednica sprema već duže od godinu dana, držeći je maksimalno u tajnosti upravo zbog mogućih opstrukcija u BNV-u. Prema mojim informacijama taj dokument se trebao naći na sledećoj sjednici BNV-a, a on bi podrazumijevao smanjenje viška radnika i otpuštanje radnika, što bi podrazumijevalo otpuštanje više aktivista SDA koji su uposleni u BNV-u dok obnašaju i vrše stranačke poslove.
Zašto sistematizacija i otpuštanje – nepopularne mjere?
Razlog tome je što Grad Novi Pazar, a potom i Opština Sjenica (nakon pada SPP koalicije) i Opština Tutin (nakon pada SDA), ne uplaćuju sredstva iz budžeta svojih lokalnih samouprava koje pripadaju BNV-u. To je dovelo u BNV u finansijski kolaps. Ovakav odnos lokalnih vlastodržaca je pokazatelj nepostojanja brige za BNV kao ustanovu od važnosti za Bošnjake, već samo kao još jednu polugu za jačanje političke moći.
Legitimno, nakon obznane nakane formiranja nove koalicije, postavlja se pitanje budućeg odnosa BNV-a prema Islamskoj zajednici. Svjedoci smo da je odnos prema IZ zauzeo bitno mjesto u SPP-SDA sporazumu. Postignut je dogovor o nultom stavu ovog organa prema pitanju Islamske zajednice i narušenog jedinstva, što je veliki uspjeh, ako uzmemo u obzir da je sa pozicije BNV-a 2007. godine formirana paravjerska tvorevina i narušeno jedinstvo Islamske zajednice, a potom godinama u nizu forsirana samo parazajednica a ignorisana legalna i legitimna Islamska zajednica. Svakako da to nije bilo dovoljno, jer je sa pozicija BNV ugorženo jedinstvo IZ. Na žalost BNV nije uspjelo da dalje pruži potporu vraćanju jedinstva Islamske zajednice. Iako je bilo inicijativa na tom polju, nije bilo volje svih onih koji su mogli uticati.
Kakav će dalji odnos BNV prema IZ biti? Da li će se nastaviti nultim stavom? Da li će se taj odnos unaprijediti, ili nedaj Bože vratiti na prethodni, gdje će se forsirati parazajednica, ili navodno priznati „dvije IZ“ – u mnogome zavisi od SDP-a, i koliko budu zainteresirani da ovo pitanje tretiraju.
Pošto političke koalicije često poistovjećuju sa brakovima – ima jedno pravilo u islamu da brak koji se sklopi dva puta i dva puta raskine, ne može se sklopiti treći put, dok se ne pokuša brak sa drugom osobom. Mislim da se isto treba primijeniti na koalicije koje su sklapane 2 i više puta – dale su to što su mogle dati, te je njihovo ponovno sklapanje u startu greška.
No, iako se o svemu ovome priča kao već svršenom činu, proces je tek na početku. Podnijet je zahtjev za održavanje sjednice sa tačkom dnevnog reda promjene predsjednice i predsjdništva. Šta će se desiti, vidjet ćemo.
Na koncu, kada dolazi do kršenja dogovora – uvijek je važno da se jasno i glasno zna, ko je taj koji krši dogovor.
Autor: Salahudin Fetić
(sandzakpress)