„Činjenica da je ovo zapravo i prva sjednica koju Vlada Crna Gora organizuje sa nekom drugom zemljom jasno potvrđuje naše prijateljstvo, neraskidive veze između naših naroda i odlučnost da nastavimo da njegujujemo dobrosusjedske odnose. I to što se događa u Skadru, sa toliko značenja i istorije i potencijala koji dijelimo je pravi simbol odnosa između Crne Gore i Albanije. A od prošle godine, mi smo i saveznici u okviru NATO, što je još jedan kvalitet naših odnosa,” rekao je premijer Marković danas u Skadru.
On je u uvodnom obraćanju kazao da je prioritet i Crne Gore i Albanije članstvo u Evropskoj uniji i čestitao Albaniji na odluci Brisela o početku pregovora.
Premijer je iskazao spremnost Podgorice za tješnju saradnju sa Tiranom, napomenuvši da je Crna Gora veoma posvećena regionalnoj saradnji.
“Pored saradnje u okviru regionalnih projekata, posebno je važno razvijati saradnju i na nivou dvije države. Crna Gora i Albanija imaju odlične odnose, i brojne mogućnosti za njihovo dalje jačanje. Kontinuirana i kvalitetna komunikacija organa dvije države rezultiraće današnjim potpisivanjem nekoliko sporazuma, kao i dogovorima o intenziviranju saradnje gdje je to neophodno i korisno, kao što je to u borbi protiv prekograničnog kriminala i masovnog prelaska migranata, korišćenju fondova EU za modernizaciju graničnih prelaza, oblasti javne uprave, obrazovanju, nauci, turizmu i dr,” kazao je Marković.
Na kraju izlaganja posebno istakao značaj manjina za međusobnu saradnju Crne Gore i Albanije.
„Kao posebnu temu za kraj, radi njenog značaja, želim da potenciram bogatstvo koje postoji između naših zemalja a to su naši narodi koji žive u jednoj i drugoj zemlji, kao manjinski narodi a ustvari želim da kažem građani – Albanci u Crnoj Gori i Crnogorci u Albaniji – koji su jedna od najznačajnijih spona dvije zemlje. Albanci u Crnoj Gori su građani koji doprinose napretku zemlje, aktivni učesnici i promoteri ostvarivanja državnih strateških prioriteta, faktor stabilnosti i gradnje bolje budućnosti zemlje. Kao što su Crnogorci u Albaniji građani koji doprinose njenom napretku i društvenom i političkom životu čuvajući svoj indentitet i tradiciju. Svakako uvijek se može težiti boljem i napori naših vlada treba da i dalje budu usmjereni ka ostvarivanju garantovanih prava manjinskih naroda u skladu sa međunarodnim standardima“.
Po okončanju sjednice u Skadru biće potpisano više zajedničkih dokumenata, među kojima su Zajednička deklaracija Vlade Crne Gore i Vlade Republike Albanije, Sporazum o saradnji i uzajamnoj pomoći u vanrednim situacijama, Sporazum o otvaranju zajedničkog graničnog prelaza Ckla-Zogaj za međunarodni drumski putnički i jezerski saobraćaj, Sporazum o saradnji u oblasti prekograničnih operacija u okviru misije zaštite vazdušnog prostora (Air Policing), Okvirni sporazum o međusobnim odnosima u oblasti upravljanja prekograničnim vodama, Program saradnje u oblasti kulture za period 2018-2020, Sporazum o saradnji privrednih komora i Memorandum o razumijevanju između Agencije za promociju stranih investicija i Agencije za investicije i razvoj Albanije.
Nakon sjednice biće održan Poslovni forum Crna Gora – Albanija, na kojem će u organizaciji Unije privrednih komora Albanije i Privredne komore Crne Gore više desetina predstavnika poslovne zajednice dviju država razgovarati o unapređenju saradnje u oblastima trgovine, turizma, energetike, saobraćaja, poljoprivrede, IT-a i drvoprerade, kazali su iz Vlade.
Sjednica se održava u Muzeju Marubi.