Predsjednik Stranke pravde i pomirenja i narodni poslanik akademik Muamer Zukorlić bio je gost emisije „Jutro sa Jovanom i Srđanom“ na Prvoj televiziji. Glavna tema bila je da li treba ukinuti prijemni ispit za upis na fakultete obzirom da će maturanti od 2019. godine polagati državnu maturu koja će im biti ulaznica za fakultete.
Akademik Zukorlić je istakao da je riječ o nečemu što više od pola stoljeća živi u zapadnoj Evropi te da misli da je to pitanje više formalno.
„Nema neke zapreke da se i to proba, ne očekujem ja ništa spektakularno tu, niti u pozitivnom, niti u negativnom smislu, prosto treba tom modelu dati šansu s obzirom da se krećemo prema Evropskoj uniji preuzimanje tih standarda i suštinski i formalno je nešto što treba podržati međutim to neće donijeti niti velika dobra, niti nas uvodi u neki veliki rizik. Definitivno glavni problem jeste činjenica da mi dvije decenije ne uspijevamo da uđemo u dubinu reforme obrazovanja“
On je naglasio da je suštinski problem što i dalje imamo to da su nam reforme vršili oni koji su pripadali starom sistemu i mišljenja, metoda i metodologija.
„Mi evo sada već ističe ta strategija koja je napravlejna do 2020. godine, nešto malo je iz nje sprovedeno ali nažalost suštinski još jako malo i to je nešto sa čime se mora suočiti Ministarstvo i svi faktori u obrazovanju.“
On naglašava da se treba pažljivo razmotriti svaku primjedbu te da je potrebna i reforma i samog Ministarstva.
„Tu se skupilo svega i svačega, kako koja vlast dođe ona ostavi svoje kadrove na srednjem nivou, među sekretarima, pravnicima itd., nažalost imamo Ministarstvo u kome razne strukture moći u obrazovanju imaju maltene svoje predstavnike i kako ko ima veći uticaj on utiče i na odluke i na razne pravce kretanja. Što se Odbora tiče mi smo do sad imali 29 sjednica Odbora kojima sam ja predsjedavao, ja mislim da je to jedini Odbor na kome smo samo dva puta imali nesuglasje i u kome smo se preglasavali. Druga stvar jeste da ko god je kakvu inicijativu pokrenuo one su bile prihvaćene, u mjeri mogućoj razmotrene. Mi u Odboru imamo ambijent razgovora, ambijent u kome se svaka tema može otvoriti. Odbor nije izvršno tijelo vlast, odbor nema izvršne kompetencije da direktno utiče ni na Ministarstvo, ni na druge strukture, mi smo uži sastav zakonodavne uloge u Skupštini, imamo i nešto nadzorne uloge, predstavničko tijelo smo svakako i u tom duhu evo ja sada pozivam ne samo članove Odbora već i stručnjake, bilo koga, neka izađu sa inicijativama, Odbor će imati sluha.“
Akademik Zukorlić poručio da je obrazovanje tema koju bi trebalo podići na nivo iznad partikularnih, partijskih interesa.
„Mi bi onda mogli da krenemo naprijed, obrazovanje je jedna tema kojoj bi trebali prići na način da imamo snage pa da i ako ja pripadam vladajućoj većini u parlamentu, da sam spreman kazati neovisno o tome da li mi to partijski servisira moj cilj, da kažemo koleginice u pravu ste i ukoliko imamo u selu Paljevo kod Tutina školu kojoj sa krova toči snijeg, kiša, u kojoj građani kupuju sami pećnicu ili donose drva, dakle ja ne mogu reći da je super naš obrazovanje.“
On je istakao da je zabrana naučnog istraživanja na fakultetima greška te da se treba ispraviti.
„To se mora ispraviti, to je greška, to je ne samo isključivanje jednog značajnog broja ljudi, kadrova iz sistema da oni ostaju bez posla, već to je i zapravo gubljenje jedne veoma važne dimenzije univerziteta, pa univerzitet kada se akredituje dobije i akreditaciju da se bavi naukom a vi mu sada zabranjujete bavljenje naukom i svodite ga na običnu školu u kojoj se slušaju časovi i polažu ispiti, dakle to je greška i to treba ispraviti kao što je greška pitanje budžetskog finansiranja naučnog rada i na institutima, pogrešno je to što je sada isključeno projektno finansiranje iz razloga što će sada pojedine ustanove dobijati novac neovisno da li nešto rade ili ne“
Akademik Zukorlić ukazao da proces diskriminacija privatnih univerziteta u Srbiji, kazavši da će pravdu tražiti pred Ustavnim sudom.
„Privatni univerziteti su inače obespravljeni u ovoj zemlji, činjenicom i antiustavnom praksom zakona gdje smo recimo svi na tržistu a jedni se finansiraju od države. Znači studenti državnih univerziteta su privilegovani, oni dobijaju budžetsko finansiranje a studenti privatnih univerziteta nisu privilegovani, ako neko pokrene pred ustavom ustavnu žalbu, to će da padne, ako je niko ne pokrene ja ću je pokrenuti. Dakle, djeca roditelja koji studiraju na privatnim univerzitetima kao da su neka druga djeca iz drugoga reda, kao da njihovi roditelji ne plaćaju poreze. Prema tome mi trenutno imamo atmosferu gdje se u jednoj prodavnici nabavlja besplatna roba, u drugoj se kupuje i onda ste navodno na tržištu konkurentni.“ kazao je akademik Zukorlić.
izvor: SANA