Bivši predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžo, koji ostavku na tu funkciju podnosi juna 2018.godine nakon razmimoilaženja sa Ugljaninom i listom “Samoopredeljenje”, u razgovoru za list Danas podsjeća da je sukob nastao jer je odbio da potpiše inicijativu o uspostavljanju specijalnog statusa za Sandžak.
“Ta priča tada nije bila prihvatljiva za većinu vijećnika obje liste i drugo smatrao sam je neadekvatnim rješenjem za Sandžak. Uostalom, ona je donijeta u nezakonitoj proceduri. Bio sam također protiv pokušaja ‘albanizacije’ sandžačkih Bošnjaka. Tek kasnije shvatio sam da je njima stalo zapravo do preuzimanja brenda kakav sam izgradio od BNV u periodu 2003. do 2014. godine i u ovo vrijeme nakon izbora u novembru 2018. godine, a možda najviše do blagajne, lokalnog šibicarenja i političke trgovine”, kaže Džudžo.
Iako je svojoj nasljednici na čelnom mjestu u BNV Jasmini Curić čestitao na izboru i ponudio saradnju, na pitanje kako ocjenjuje rad novog rukovodstva, dosta je kritičan.
“Ova ekipa je uspjela da više naruši i napravi štetu na ukupni proces ostvarivanja prava i sloboda bošnjačke zajednice za ovih nekoliko mjeseci, nego da je lično izabran Aleksandar Vučić, kako su najavljivali pojedinci iz proalbanskog lobija u SDA Sandžaka”, odgovara Džudžo.
Njega su inače krugovi oko SDA optuživali da namjerava da BNV “preda” Aleksandru Vučiću. Novom rukovodstvu zamjera da su lošim prijedlozima “izblamirali” priču o davanju imena ulicama, trgovima, kulturnim i obrazovnim institucijama u sredinama u kojima Bošnjaci imaju značajan udio u stanovništvu.
“Naše zakonsko pravo je da ulicama i školama dajemo imena iz svoje istorije, ali su njihovi prijedlozi bili prilično diskutabilni“, primećuje Džudžo, dodajući da je bilo i pogrešnih poteza u ostvarivanju prava na obrazovanje na bosanskom i otvaranju redakcije na ovom jeziku na RTS.
Moguća nova partija
Da li je tačno da sa Bajrom Gegićem planirate osnivanje nove stranke?
“Koliko ja znam, narodni poslanik SDA Sandžaka prof. Bajro Gegić pokazuje spremnost da odgovori na nezadovoljstvo građana i članstva stanjem u stranci generalno, a posebno krizom u lokalnoj upravi u Tutinu, koja nema izborni legitimitet nakon tragične smrti Šemsudina Kučevića. Ako se on odluči na adekvatan odgovor, imat će moju podršku lično i Centra za bošnjačke studije.”
Izvor: Danas