Džemat Vrševo
Na zemlji Hajdarpašić Murata započeti prvi radovi na izgradnji džamije krajem aprila 1997. godine, nakon čega je proučena temeljska dova. Dovi su prisustvovali reis Crne Gore Hadži Idris Demirović, glavni imam Husin Ramčilović i oko 500 građana Gornjeg Bihora i šire. Džamija je svečano otvorena 29. 07. 2008. godine uz prisustvo velikog broja mještana i posjetilaca. Prvi ezan za novoizgrađene munare proučio je Enis ef Klimenta.
Džamija se nalazi oko 550 metara s desne strane seockog puta Petnjica – Goduša. Zasluge za izgradnju džamije u Vrševu pripadaju Odboru za izgradnju džamije na čijem čelu je bio Ramiz Hajdarpašić. U njoj se obavljaja pet-vakat i ostali propisani namazi, a mektebska nastava održava se dva dana u sedmici, subotom i nedeljom.
Vanjska pravougaona osnova džamije je 12 x 10 m. To je objekat sa dvije etaže prozora i jednom etažom prozora, šest na velikoj kupoli. Pored ovih šest na džamiji ukupno ima 19 prozora, koji su jednodjelni, u obliku pravougaonika, koji se završava pravilnim polukružnim lukom. Džamija u Vrševu izgrađena je do kupole dobrovoljnim radnim akcijama. Učešće u izgradnji džamije uzeli učešća mještani sela Vrševo koji su svojim dobrovoljnim prilozima omogućili da ova prava ljporica uljepša Gornji Bihor. Sredstva su donirali Hajdarpašići, Šabotići, Zverotići, Bošnjaci i mnogi drugi. Značajna sreddstva su prikupljena kod mještana Gornjeg Bihora koji rade u pojedinim zemljama zapadne Evrope. Džamija je natkrivena jednom velikom centralnom betonskom kupolom, opšivenom bakarnim limom i 6 malih poluloptastih kupola, od istih materijala.
U centralni dio džamije, prostor za klanjanje ulazi se na velika jednokrilna vrata iz hola džamije. Ulazna vrata su od eloksira. S desne strane na zidu ja stalaža za obuću, uz desni bočni zid iz centralnog džamijskog prostora nalazi se u kancelariju imama. Stepenište za mahfil nalazi se uz zid na lijevoj strani od ulaznih vrata. Podne površine prekrivene su jednobraznim tepihom. Unutrašnji zidovi džamije su bijele boje. Osvijetljenost prostora za klanjanje dnevnom svjetlošću ostvarena je prozorima koji se nalaze na prednjim i bočnim zidovima džamije. Na zidove džamije naslanja se poluloptasta betonska kupola, kojom je natkriven prostor za klanjanje. U donjem dijelu kupole nalazi se 6 prozora u pravilnim rastojanjima s polukružnim gornjim završetkom. Sa čela kupole do horizontalne linije mahfila spušta se bogato ukrašen luster. Džamijski prostor je u cijelosti toplificiran centralnim grijanjem na čvrsto gorivo.
Mihrab se nalazi na sredini prednjeg zida džamije. Građen je od bloka i malterisan, kao i džamijski zidovi. Udubljen je u zidu, središnja polucilindrična niša završava se u gornjem dijelu blagim lukom. Bočni rubovi mihraba su bili ukrašeni drvenom daskom (lamperija) mašinski obrađenom.
Minber se naslanja na prednji i desni bočni zid džamije. Minber u cjelosti je građen od punog drveta, u konbinaciji daske letvice, stubići i 6 velikih stubova, presvučen bezbojnim lakom. Na njega se uspinje drvenim stepenicama okrenutim od ulaznih vrata. S bočnim strana stepenište je zaštićeno lijepo mašinski obrađenim stubovima, koji prate kosinu stepeništa. Minber se završava dekorativno ukrašenom ravnom pločom Prostor ispod stepeništa je zatvoren.
Mahfil
Iz ulaznog hola do mahfila uspinje se stepeništem uz zid sa lijeve strane. Po svojoj širini, mahfil odgovara širini džamije, a po dubini zauzima osnovni prostor od 4 m. Na krajevima mahfila nalaze se isturene ploče u obliku pravougaonika koje se naslanjaju na bočne zidove, dok je na sredini polukružni istak za mujezina čija dubina iznosi 5,6 m. Na desnoj strani mahfila su vrata na ulazak na munaru. S prednje strane mahfile nalazi se zaštitna drvena ograda koja je izgrađena od bogato ukrašenih stubića i ograda je presvučena bezbojnim lakom.
Munara
S desne strane džamije pozicionirana je bijela munara s dvije šerefe koje su zatvorene, ukupne visine od 37 m. Razmak između gornje i donje šerefe je skladno uravnotežen. Lijepo oblikovana munara građen aje u cjelosti od armiranog betona, kao i centralni jarbol i stepenište. Postament munare, koji visinom seže do polovine zidova džamije, nešto je širih dimenzija od stuba. Munara je pokrivena kupastim krovom, opšivenim limom, s tri kugle, mjesecom i zvijezdom na vrhu. Svojom visinom, bjelinom i arhitektonskom izvedbom munara se u potpunosti uklapa u ambijentalnost džamijskog kopleksa.
Imam
Enis ef. Klimenta
Enis ef. Klimenta rođen 13.02. 1981. Godine u Rožajama, od oca Mehmeda i majke Rabije rođene Tiganj.Osnovnu i srdnju školu završio u rodnom gradu testekao zvanje mašinski tehničar. 2004. Godine upisao se na Islamski fakultet koji je sa uspjehom okončao u predviđenom roku.Kao imam u vrševskoj džamiji radi od 2007. Godine.Član je Sabora Islamske zajednice u Crnoj Gori. Oženio se 19.04. 2005. Godine sa Hajdarević Benita, dvoje djece Mehmed rođen 2006. God i Zejd rođen 2010. God.
Vakuf
Od vakufske imovine, osim navedene džamije, imamske kuće, mektebskih prostorija, gasulhane, šadrvana, džemat raspolaže sa oko 17 ari uređenog dvorišta džamije. Dvorište džamije (17 ari) je ograđeno ukrašenom betonskom ogradom. Harem džamije je prekriven kultivisanom zelenom površinom, uredno zasađenim cvijećem i ukrasnim biljkama i lijepo postavljenim stazama, tako da harem ove džamije predstavlja najljepše uređeni prostor u Bihoru pa i šire. S lijeve strane džamije nalazi se šadrvan koji se ambijentalno uklapa u prostor. Osnova šadrvana izgrađena je od drveta, na sredini su betonski elementi koji su ukrašeni iz koje je izvedeno nekoliko česmi. Podloga šadrvan je prekrivena betonskim kockama a betonske stolice keramičkim pločicama. S dene strane prije ulaza u harem džamije nalazi se hajr česma.
U dvorištu džamije nalazi se kuća za stanovanje mjesnog imama, gasulhana, mektebska učionica.
Imamska kuća nalazi se u neposrednoj blizini džamije sa lijeve strane, gabaritnih tlocrtnih dimenzija 7,3 X 6,6m. U prizemnoj etaži, kao i na prvom spratu nalazi se imamski stan. Pokrivena je dvovodnim drvenim krovom, s pokrovom od crvenog crijepa. Kuća je omalterisana i obložena finom fasadom.
Vakifi
Najveći doprinos u izgradnji džamije dali su sami mještani, kako radnim akcijama tako i novčanim prilozima. Ukupno je bilo oko 760 donatora iz: Turske, Luksenburga, Njemačke, Švakcarske, Belgije i Bosne i Hercegovine.
Ramiz Hajdarpašić rođen 01. 06. 1947. godine od oca Atifa i majke Hankuše Šabotić.
Oženjen Zećirović Zumrom sa kojom ima 8 djece, sinovi: Esnad, Esnaf, Fikret, Muhad, Mihad, kćeri: Enesa, Ismeta i Ramiza.
Radni vijek proveo kao privatni poduzetnik, građevinac, jedan priod (10 godina) proveo je radeći u Njemačkoj
Vakif Murat Hajdarpašić od oca Zećira i majke Hankije rođene Rastoder. Murat je rođen u Vrševu 10. 11. 1943. Godine. Oženio se sa Hedijom Murić iz Klanca s kojom je izrodio troje djece: sin Rešad, kćeri Vezira i Elvira. Radni vijek proveo radeći kao stolar u Njemačkoj. Danas penzionerske dane provodi u Vrševu pored Vrševske džamije – bihorske ljepotice.
Građevinski odbor za izgradnju džamije u Vrševu sačinjavali su: predsjednik Odbora – Ramiz Hajdarpašić, članovi: Rašid Zverotić, Šaban Hajdarpašić, Halil Bošnjak, Ernad Hajdarpašić, Nail Hajdarpašić i Halil Hajdarpašić.